Библейска книга от 1 Солунци - изучаване на Библията


1 Солунци 1 Плодът на проповядването
Стих 1 Това писмо идва от мисионерите Павел, Силван (Римлянин) (другото име е Сила (гръцко), използвано от Лука, едно и също лице?) и Тимотей и е адресирано до църквата в Солун. Понеже Павел като апостол носи основната отговорност, името му е написано първо. Тогава Силван, който вероятно е бил по възрастен по-възрастен от Тимотей, който също беше проповядвал Евангелието в Солун. Те бяха с Павел в Коринт, откъдето беше написано това писмо.
Името на Павел на еврейски беше Савел, от племето на Вениамин, племето на цар Саул векове по-рано. Името му означава: Измолен от Бога. Но Савел получи римското (латинско) име: Павел или Паулус.
На конгрегацията в Солун. Конгрегация (1 Петрово 2:9) означава избраните личности, царско свещенство, свят народ, хора, принадлежащи на Бога, за да изявят чудесните дела на Бог, на Този, който ви извика от тъмнината в Своята чудна светлина. 1 Коринтяни 11:18 група от вярващи, които се събират в името на Господ Исус Христос.
В Бог Отец и Господ Исус Христос. С предлога "в", което означава "вкоренен, основан" в Първото и Второто Лице на Троицата. Светият Дух следва в стих 5. Това е Йехова, Богът на Израел, Който изпрати Своя Син Исус. Исус е напълно Бог, равен на Своя Отец. Господ, защото Исус е Господ над всички вярващи, за Когото даде живота Си на кръста на Голгота за прощение на греховете. Павел взе името „Господ“ от единадесетте ученици, които нарекоха Исус: Господ (Учител). Христос (гръцки) е еквивалентен на еврейския Месия. Но лично аз го виждам като възкръсналия Исус, възкресен от Бог Отец от мъртвите и сега седнал отдясно на Бог Отец в небето.
Благодатта и мирът са възможни само чрез Бог Отец и Господ Исус Христос . Те са единственият източник. Това е дар на благодат от Троицата за грешния човек. Когато мислим за мир, можем да се сетим за еврейския поздрав „Шалом“ (Съдии 19:20 необходимост, просперитет и благополучие).
Стихове 2 и 3 Павел, Силуан и Тимотей благодарят на Бога за всички вас, тоест по име, солунците. В нашите молитви ние трябва конкретно да споменаваме по име (не моето семейство, а всеки член на семейството по име, конкретно брат или сестра в Христос, името на пастора и мисионери и т.н.). Всичко това е: всички църковни членове на солунците. Очевидно те са се молили заедно (в допълнение към индивидуалните си молитви). Бог беше възхваляван за Неговото дело при солунците. Те бяха известни с делата си на вяра, усилията на любовта и надеждата си (за Пришествието) в нашия Господ Исус Христос.
Какво беше делото, не се споменава. Можем да предположим че се е състояло в за грижи за болни и бедни. Разглеждайки стих 6 проповядването и прокламирането на евангелието въпреки цялата съпротива на евреите. Тяхното проповядване и тяхната вяра бяха известни далеч отвъд Солун (стих 7). Пример за нас.
Стих 4 Какво свидетелство. Павел, Силуан и Тимотей знаят, че солунците са спасени от греха. От едно произведение става ясно, че те принадлежат на Господ Исус Христос. Техният ежедневен живот е свидетелство за Христос, така че другите говорят за тяхната вяра и промени.
Стихове 5-10 Откъде знаят със сигурност стих 4? Обяснението следва в стихове 5-10. Силата на Светия Дух дойде върху тях с пълно убеждение след евангелизирането на тези трима мисионери. Въпреки всички тежки изпитания, Деяния 17:5-9 от евреите, които завиждаха, защото много езичници повярваха в Исус като Спасител. Солунците с радост приеха евангелието и на свой ред (след като мисионерите бяха принудени да напуснат града им) го проповядваха на другите с думи и дела. Тяхното свидетелство проникна дълбоко в Македония и Ахая и далеч отвъд. Как се стигна до това? Тесалиника е популярно търговско място, разположено на Егнатианската магистрала, която свързва Изтока със Запада, разположен в залива Термаикос, чието пристанище достига до целия свят. Така че вярващите използваха всяка възможност да проповядват Евангелието.
Стих 6 - солунците бяха станали посланици чрез поведението си: вие станахте подражатели на нас и на Господ в скръб. Както Исус беше преследван и хулен от книжници и фарисеи, така и солунците бяха преследвани от евреите. По подобие на нас, защото разпространяваха Исус Христос и по този начин се позоваваха на Исус и Бог Отец. Мисионерите са присъствали физически. Солуняните не са познавали Исус физически, а чрез делото и проповедта на тези трима мисионери.
Стих 8 Тяхната вяра е съсредоточена върху Бог, не върху тримата мисионери, а към Исус и Бог Отец. Без пастор или мисионерско поклонение, но фокусирано върху Господ Исус Христос като Спасител на греховете и Господ на ежедневния християнски живот. Как мисионерите знаеха това? По разкази на пътници, дошли от Солун и разказани в Коринт. Техните вярвания и поведение се разпространяват от уста на уста. Това ли е и нашето свидетелство?
Стих
9. Обръщането им беше искрено и радикално. Те безвъзрватно премахнаха идолопоклонството. Многото гръцки богове бяха превърнати в един жив Бог. Гръцки богове, които бяха глухи и неми, без дела и с изображения, направени от човешка ръка. Поклоничеството към тях беше обърнато в такова към живата Троица, с видимата сила на Светия Дух.
Глупост за езичниците, невидима за езичниците. Но видимо чрез обръщането на солунците, чрез радостта сред гонителите и делата на Светия Дух. Край на стария живот и раждане отново. Нов живот чрез силата на Светия Дух, която се прояви в проявлението на деветте плода на Светия Дух (Галатяни 5:22). Когато човек се отвори за Неговото действие, това променя новородения човек. Не само емоционално, но и неговия дух и воля. Пълно отдаване на Бог и край на живота в света. Това е решението. Солуняните са израснали от детството си в поклонение на идоли, гръцки богове, проституция в идолските храмове. Враговете на мисионерите бяха прави в твърдението, че те са обърнали света с главата надолу. Идолопоклонството се проявява във всички видове алчност, егоизъм, богатство, наркотици, диви партита, безплатен секс и порнография и т.н. За солунци Зевс е реалност, както и планината Олимп (домът на боговете), на около 75 км от Солун.
Независимо от Божията благодат, беше извършено радикално обръщане и сърцата им се отвориха за този единствен Бог и признаха, че са грешници, като признават своята неспособност да се спасят от Божия гняв и приемат Господ Исус Христос като техен личен Спасител и Господ. Те Му служеха, както робът служи на своя господар, напълно по собствена воля.
Стих 10 Да чакаш Сина от небето. Очевидно Павел е говорил за (първото и второто?) Пришествие на Христос. Синът Исус, който беше възкресен от мъртвите за изкуплението от бъдещия гняв. Павел пише това преди Откровението на апостол Йоан. Павел знае и поучава за бъдещия гняв, тоест за Божия съд над човека в бъдещето. Което е ясно разкрито на Йоан и ние знаем от книгата Откровение.
Първото идване на Христос е идването за мъдрите девици в Матей 25 и кои са включени в Матей 24:41-42. Това Първо пришествие е в облаците и Христос НЕ се появява на човечеството, живеещо на Земята. Повече за това в глава 4:13-18.
Второто пришествие е в края на Голямата скръб, когато всички нации на земята ще видят Исус, Матей 24:30, когото прободоха (Захария 12:10). Тогава Исус Христос ще стъпи на Елеонския хълм (Захария 14:4). Тогава Той ще дойде с всички светии (Захария 14:5) (грабнатите християни от Матей 24:41-42? или те са ангелите?). Тогава ангелите ще съберат хората, ще отделят житото от плявата, козите от овцете и ще се извърши присъдата (Божият гняв), Матей 25:31-36.
Внимание заслужава думата „очаквам“. Това означава „Гледаме напред с цялото си търпение и вяра“. Това е бъдеще и няма да се случи веднага. Сега сме 2000 години по-късно и първото и второто пришествие все още не са се случили. Въпреки това, със завръщането на еврейския народ в държавата Израел, знаменията като Исус, изречени в Матей 24, и днес всички приготовления за възстановяването на Храма в Йерусалим, сочат към скорошното първо идване и изпълнение на Матей 24: 41-42.
Очакването е активно действие. Начинът, по който приготвяте всичко за някой, който идва да яде или да остане. Подреждане на къщата, почистване, пазаруване и приготвяне на храна. Подгответе стаята за гости.
Създавате си списък с дейности, какво ще му покажа в моя град и/или държава. Намирате време да му покажете неща и да пътувате/посещавате заедно. Вие гарантирате, че той ще се чувства перфектно и като у дома си. Какво е нашето очакване? Нашата къща в подредена ли е? Къща без светски неща, без светски идоли? Животът ни под контрола на Светия Дух ли е и деветте плода на Духа видими ли са във вашия живот? Можете ли да ходите наоколо с Христос и да показвате труда си за Него?
За истинския християнин първото идване е изкупление, вижте глава 4:13-18. Получете изкупление от грешното тяло и ново безгрешно и вечно тяло, в единение с Исус Христос. За християнина, който е изоставен и преминава през Голямата скръб, страхувайте се, но знайте, че ако той или тя откаже да приеме знака 666, той или тя ще получи вечен живот с Бога.
За човека, който отхвърля Бог, Божият гняв и присъда ще са резултат от неговите дела. Никой няма да избяга.
1 Солунци 2 Павел в Църквата
Защитата на Павел е проста, той се позовава на това, което знаят самите солунци. Павел си спомня техните мисли. Трудовете на тези трима мисионери не останаха безплодни. Мнозина са повярвали в Господ Исус Христос като Спасител след проповядването на тези мисионери. Врагът използва клевета, чрез която се опитваше да подкопае влиянието на тяхното послание, тази клевета се свеждаше до следното: тези мисионери са заблудени личности, които по егоистични причини и с измама се опитват да изследват хората, така че проповядването на Евангелието да спре, защото тяхното послание е ненадеждно.
По този начин Сатана започна да сее съмнение в Ева. Ева падна в капана и чрез съзнателния избор на Адам грехът влезе в света. Това е резултатът, ако подадете пръст, тогава Сатана взима цялата ръка, а вие се поддавате на дребно изкушение. Дребната кражба води до по-голяма. И още по-големи кражби с насилие и заплаха с револвер. И накрая до убийство. Малко изкушение от употреба на наркотици, до пристрастяване, кражба, насилие и свръхдоза или убийство.
Когато е изкушен, човек трябва да вземе Божието Слово в ръка и да използва пълната Истина срещу Сатана. Отхвърлете всяко малко изкушение. Незабавно изповядайте греха и признайте пълна прошка чрез кръвта на Исус. Бог хвърля греха в морските дълбини.
Работата на мисионерите не беше напразно. Това, което Павел казва тук е: „Далеч от вземане каквото и да е от вас, дадохме ви."
Нашето евангелие дойде при вас не само в слово, но и в сила, с изпълнение от Светия Дух и пълна увереност. Добрата новина дойде от Бог, тя беше Божи дар.
Стих 2 Ти го прие въпреки малтретирането на евреите (Деяния 17:1-9) Ти знаеше от нашите побоища във Филипи (Деяния 16:11-40). Открито малтретираха мен и Сила, което беше забранено, защото те бяха завлечени пред управниците, несправедливо хвърлени в затвора и въпреки това те смело проповядваха евангелието в Солунци без егоизъм. Те проповядваха Евангелието с риск да бъдат преследвани и от тях.
Стих 3 В Солун имаше много философи, шарлатани и измамници, които съблазняваха хората с хитрост за тяхна собствена чест и печалба. Те не бяха чисти, за разлика от тези мисионери, които проповядваха евангелието чрез Исус Христос и говореха за гнева на Бог. Няма заблуди, а чистата Истина: Единственият път към Бог Отец е Исус. Исус е Истината и Светлината. Увещанието е че човекът е грешник и не може да се спаси сам. Призивът към радикално обръщане. Да напуснеш стария живот в света и да се родиш отново като Божие дете.
Стихове 4 и 5 За разлика от тези измамници (стих 3), тези мисионери бяха одобрени от Бог да провъзгласяват Истината. Те (Павел чрез Исус Христос лично) бяха одобрени от Бог да проповядват Евангелието. Те не говореха, за да угодят на хората, но ако е необходимо те говореха с груби думи на истината, без увъртания, че човек не може да угоди на Бог, човек е грешник и се нуждае от Исус. Наричане на греха по име.
Стих 6 Без никакво ласкателство, без отслабване на греха. Ясно преподаване на Божиите заповеди. Кажете какво не е наред. Това, което Волята Божия не е. Преподаване ясно на 10-те заповеди и Тора (законите в първите пет книги на Библията).
Всичко, което Исус е учил през живота Си тук на земята. Не казвам половин истини. Никакво ласкателство в проповядването. Фалшиви обещания за богатство, когато човек дава десятък. Фалшиви обещания за изцеление като мъже...
Въпреки че Павел беше апостол, призован лично от Исус Христос, той може да е поставил искания. Той обаче не търсеше слава от мъжете. Той, Сила и Тимотей работеха и сами изкарваха прехраната си. Без награда за тяхното евангелско проповядване.
Няма награда за силите (чрез Светия Дух), свързани с тяхното проповядване. Но смирение и отдаване на цялата слава на Бог.
Стих 7 Мисионерите се държаха като любяща майка, която се грижи за собствените си деца. Не наета бавачка, а любов като майчината. С бащинска любов, както Исус даде живота Си за вярващия. Любов към Бог Отец,който не иска някой да загине, а всички да се спасят.
Все пак човек има свободна воля. Бог няма да го принуди. В брака по принуда няма истинска любов. Бракът трябва да бъде доброволно сключен от мъж и жена. Всеки човек може доброволно да сключи завет с Бог. Доброволно приемете Исус Христос за Спасител. Доброволно приемете Исус Христос като Господ и всеки ден казвайте НЕ на греха, всеки ден позволявайте на Исус да бъде Господар на живота ви и се поставете под контрола на Светия Дух и вършете Божията Воля.
Майката храни децата си, дава образование, грижи се, когато е в страдание и болест, трудности, напътствия и т.н.
Стихове 8 и 9 Работят през деня, за да се издържат, вечер (и през нощта?), проповядване на евангелието. Въпреки всички атаки и преследвания от евреи (и езичници) със заплахи за живота им, ние ви помним за нашите усилия да донесем евангелието. Вие станахте скъпи за нас, защото мнозина приеха Божието благовестие въпреки цялата съпротива на евреите да ви отвърнат от него.
Стих 10 Вярващите в Солун и Бог сме свидетели как ние, Павел, Сила и Тимотей, са се държали свято, праведно и непорочно. Тяхното ежедневно ходене беше свидетелство за тяхната вяра в Господ Исус Христос. Житейският им път беше свидетелство за силата на Светия Дух. Как е това в нашия живот?
Стих 11 Един баща се грижи за образованието на децата си. Павел, Сила и Тимотей бяха учили солунците като група (група за изучаване на Библията) на Божието Слово, но също така обърнаха внимание на личните обстоятелства, увещаваха всеки един от вас и го насърчаваха. Освобождение от миналото, аборт, поклонение на Сатаната, пристрастяване, предупреждение за индивидуални грехове и т.н. Основно за изграждане на вярата и насърчаване на човек да стои твърдо и да расте във вярата.
Стих 12 Бъди достоен за твоето царско свещеничество. Призван си като свещеник да служиш на Бога, да ходиш достойно за Бога, да бъдеш пример. Нека Исус Христос да бъде видим в живота ви, като не участвате в светски неща. Покажете, че се подчинявате на Божиите заповеди и протестирате срещу това, което е против Волята на Бог. Защото вие сте призвани в Царството Христово. Да царувате като цар с Исус Христос в Неговото 1000-годишно царство. Как можеш да царуваш с Него, ако още не си Му служил като на Господ в земния си живот?
Стих 13 Благодарим на Бог, че не го прие като слово от нас, хората, а като каквото наистина е: Божиите думи. Това Слово работи във вас. Проповедта трябва да бъде преживявана от невярващите, не от проповедника, а като Божии думи. Само тогава ще даде плод и ще доведе невярващите до вяра в Исус. Проповядването в църквата не трябва да се възприема като това на пастора, а като Бог, който ви говори. Словото, което е изречено, трябва да даде плод и да има ефект в живота ви.
Стих 14 За щастие солунците бяха станали подражатели, посланици на Исус Христос с думи и дела. В Юдея християните са били преследвани от евреи и езичници. По същия начин солунците били преследвани от собствените си съграждани.
Вероятно също малтретиране и/или преследване от съпрузи. Защото именно в Солун много жени бяха приели вярата. Тези съпрузи може да са заемали видни позиции в Солун. И бяха ли разследвани и изключени? Защото съпругата им беше християнка?
Разпознаваме ли това от мюсюлманския свят. Жени, деца, които приемат християнството и са преследвани, понякога убити от мюсюлманските си съпрузи или бащи?
Стих 15 Исус каза, че израилтяните/евреите са убили пророците. Неподчинението им започва още след Изхода от Египет със златния телец в пустинята. Служене на идоли сред съдиите. Отхвърлянето на Бог доведе до изгнание във Вавилония. Много пророци Бог изпрати да предупреждават и да се покаят, но отново и отново те убиваха пророците. Кулминацията е увещанието на Пилат да разпъне Исус. Исус предупреди, че ако те не Го пощадят, могат да очакват подобна съдба. Много имитатори бяха изгорени на клада. Много имитатори са били измъчвани и изнасилвани в затворите. Мнозина са в концентрационни лагери заради вярата си. Други са обезглавени. И така нататък.
Стих 16 Юдеите се опитват да попречат на проповядването на Исус в Мала Азия. С това те допълниха мярката на своите грехове. Това се случва вече 2000 години. Но Езекил 37 се изпълнява. Сухите кости на мъртвите (изгорените и сухи кости на евреите в концентрационните лагери през Втората световна война?) са облечени с плът и мускули. Духът обаче още не е в тях. Те все още очакват да бъдат спасени чрез спазване на Тората. Усещането за грях все още липсва. И все пак, в крайна сметка целият Израел ще бъде спасен.
Стих 17 Мисионерите бяха обвинени, че всичко е фалшива любов. Все пак те са изоставили солунци, след принудителното им напускане на Солун, казват техните обвинители. Нищо повече не може да бъде по-далеч от истината. Въпреки че мисионерите не присъстваха физически, те бяха носени в сърцата. Желанието им да се върнат беше голямо. Много мисионери копнеят да се върнат в своята мисионерска земя, но визите им биват отказани. Много от тях трябваше да напуснат мисионерската си страна заради Covid-19 и вече не получават визи. Но сърцата им продължават да са към тези хора. Ревността им в молитвата е голяма.
Стих 18 Може да се познае какво е значението на "но Сатана ни попречи". Спърджън има интересно обяснение. Отляво: Изберете: английски; От лентата с менюта изберете: Проповеди; Превъртете надолу до: 1 Солунци и кликнете; Изберете, като натиснете върху: Противопоставянето на Сатана (Отваря се след няколко секунди на английски).
Отвъд човешкото ни разбиране е как е възможно Сатана да предотврати нещо. Всичко е под Божия контрол, нали? Или апостолът не е разбрал Волята Божия, това е било негово човешко желание? Както и да е, Божиите пътища са най-добри.
Стихове 19 и 20 Солунци са венецът на хвалението на Господ Исус за тези трима мисионери, които те получават при Неговото идване (Парусия: пристигането на крал или император, важна личност). За тях солунците са тяхната чест и голяма радост за тази успешна млада църква в Христос. Можем ли да кажем това за нашата работа? Ако сме успели да наставляваме някого само за кратко време, след като е повярвал. Обяснихме ли ясно Евангелието и Божието Слово, че новороденият остава непоколебим в християнската вяра, достатъчно сила да устои на Сатана и света? Солуняните се бяха простили със света със своите идоли. Те живееха напълно под контрола на Светия Дух, въпреки отсъствието на техните духовни бащи.
1 Солунци 3 Добри послания чрез Тимотей
Стих 1 В светлината на глава 2, стих 18, където Сатана няколко пъти е попречил на тримата мисионери да дойдат при солунците, Павел вече издържа да не знае какво се случва в това младо събрание във вяра. От Библията не знаем колко дълго мисионерите са работили там. Павел проповядваше в синагогата поне три седмици. Да спечелиш невярващ за вярата и напълно непоколебим във вярата за три седмици, въоръжен срещу Сатана, е прод на велико учение.
Но те също бяха работили ден и нощ върху прокламацията. Нека това бъде урок за днешната църква и проповедници!
Така че те решиха, че Павел трябва да бъде оставен сам в Атина. Проблемът възниква при "сам". В основния текст се използва множествено число. Значи това се отнася само за Павел и Сила, оставени в Атина, а Тимотей е изпратен в Солун? Или Сила беше напуснал Павел за кратко, за да посети друго събрание? Деяния не отговарят и на това.
Стих 2 Тимотей е слуга в провъзгласяването на евангелието на Исус Христос. Неговата задача е да изгражда вярващите във вярата, но също и да увещава там, където вярващият греши, живее в света, отклонява се от Божието Слово. Да се укрепи в Божието Слово, да стои твърдо в скърбите и преследванията и да се противопостави на Сатана. За укрепване в молитвения живот. Какво ще кажете за нашите църковни водачи? Изпълняват ли тези задачи?
Стих 3 Целта на изпращането на Тимотей беше да види дали солунците се колебаят. От Филипи бяха дошли евреи, които поставиха под въпрос ученията на мисионерите. Идолопоклонниците в Солун се опитаха да посеят съмнение. В края на краищата, нашите богове са били изпитани, ние сме служили в продължение на много години, не се изкушавайте от това ново учение.
Защото сами знаете, че ние сме обречени на страдания и гонения. Самият Исус беше казал, че тази съдба ни очаква. Той също беше хулен и подиграван. Книжниците, евреите отхвърлиха ученията на Исус. Така че не се учудвайте на атаките срещу вашата вяра. Бъди предупреден.
Стих 4 Още когато бяхме с вас в Солун, ви казахме предварително, че ще страдате от юдеи, езичници и Сатана. И това току-що се случи, когато бяхме с вас. Толкова много, че трябваше да избягаме, за да спасим живота си. Целта е да се изпита устойчивостта на вярата в Господ Исус Христос и да се расте във вярата.
Стих 5 Защото Сатана ни пречи (2:18) и бях в неведение за вашата вяра, следователно Изпращам ви Тимотей, за да сте сигурни, че изкусителят (Сатаната) не ви е измамил и смазал. Успя да те измами, защото обикаля като ревящ лъв, търсейки кого да погълне и се маскира като ангел на светлината. Павел искаше да установи дали солунците са приели евангелието чисто емоционално или е било поради чувство за грях и необходимост от изкупление чрез кръвта на Исус Христос. Бяха ли успели да устоят на всички изпитания и атаки на Сатана? Беше ли нараснала вярата им? Животът им беше ли под контрола на Светия Дух?
Какви са нашите духовни водачи? Е новороден отново човек, оставен на собствените си сили. Или се проверява редовно дали човекът е твърд и израства от бебе до възрастен във вярата.
Когато погледна себе си, Христос беше този, който ме държеше стабилен. Аз самият трябваше да поема инициативата да отида на църква, където хората не ми обръщаха внимание. Аз самият трябваше да поема инициативата и да потърся група за изучаване на Библията. Никой не ме е напътствал в моя духовен живот и израстване. Бях израснал без неделно училище. Но растях в знанието, като четях Библията всеки ден. Без поддръжници, без молитвен кръг.
Колко млади новородени не са изгубени, връщайки се към живота в света, защото нямат духовно ръководство?
С право беше страхът на мисионерите, че усилията им ще бъдат напразни. В края на краищата техните духовни отци бяха принудени да бягат, за да спасят живота си. Успя ли изкусителят (Сатана) да посее съмнение относно греха, липса на прошка на греха? Сатана се изкуши да съгреши и след като падна, той казва, че няма прошка.
Чиста лъжа и измама на изкусителя. Сатана е богът на света (2 Коринтяни 4:3), князът на въздушните сили (Ефесяни 2:2). 1 Тимотей 4:1 казва: Някои ще се отклонят от вярата, като се вслушват в измамните духове и ученията на демоните чрез претенциите на лъжци. Тези, които отричат съществуването на Сатана, те не вярват на Библията. Сатаната и демоните са реалност.
Стихове 6 и 7 Но сега, когато Тимотей дойде при нас от вас. Това означава, че Павел е написал това писмо директно в отговор на разказа на Тимотей. Без чакане, а като незабавен отговор. Без забавяне на отговорите.
Определен съвет за тези, които забавят отговора на важни писма/имейли. Ние няма да се молим и да чакаме отговора на Святия Дух. Не, проницателна молитва и умоляване на Бог да получим отговор и да може скоро да съобщим този отговор. Не се поддавайте на Сатана.
Павел се радва изцяло на добрите вести, които е получил за солунците. Пълно успокоение. Но също така и за това, че солунци са запазили добра памет за мисионерите въпреки всички премеждия. Те, подобно на мисионерите, очакваха с нетърпение да се срещнат отново лично. Каква е връзката ни с нашите духовни деца? Имаме ли редовен контакт с тях? Имаме ли нетърпение да ги срещнем лично?
Стих 8 Радваме се, защото стоиш твърдо в Господ: в любов, доверие и надежда в Него. Това е достойно за благодарност.
Стих 9 Това е риторичен въпрос. Мисионерите могат да благодарят на Бог за добрите вести, получени за солунците. И как могат да се отплатят на Бог за радостта, която им дава? Мислили ли сме за това. Понякога благодарим на Бог за нещата, които ни дава. Храна, облекло, защита, благословение, победа над Сатана и демони, победа над враговете ни, изцеление и т.н. Но какви са нашите реакции? Правим ли неща, за да угодим на Бог, така че Бог да ни се радва?
Стих 10 Имайте предвид, че въпреки че мисионерите работят ден и нощ, те все още намират време през деня и през нощта за молитва. Не беше ли Исус този, който даде пример. Притеснен денем и състрадателен към хората, а нощем в молитва, разговаряйки с Неговия Отец.
Може да се чудите денем и нощем в молитва? Е, някои професии ви позволяват да се молите, докато работите. Други професии изискват пълна концентрация върху работата и не ви позволяват да правите други неща с ума си. Но самият аз намирам, че между различните задачи, Святият Дух ме води да се моля за различни неща. Възможен съвет за вас?
Тяхната молитва е гореща и искрена поради горещото им желание да се върнат в Солун. Да се видят отново лице в лице. Но също и да изградят това, което все още липсва във вярата. Завършване на духовно образование.
Това ли е пламенното и искрено желание на пастора, духовните водачи в църквата, да изграждат вярващите в тяхната вяра? За изграждане от мляко към твърда храна? От бебета във вярата до възрастни във вярата, които са в състояние да евангелизират, да се противопоставят на Сатана, да се молят ден и нощ и да учат другите във вярата?
Стих 11 Мисионерите изпитват съпротивата на Сатана да посетят солунците. Сатана иска да ги събори, без духовно израстване и образование от тримата мисионери. Горещата молитва е Бог Отец и Господ Исус Христос да прекъснат тези сили и да отворят пътя за посещение на Солун.
Каква е нашата молитва, когато желаем нещо горещо Отказваме ли се след време на молитва? Или горещо се молим Божията воля да бъде изпълнена? Има ли вярващи, които се молят и благодарят на Бог за църква от стотици хиляди вярващи и упорстват като американски пастор, на чиято молитва беше отговорена след 13 години молитва и благодарност?
Стих 12 Павел е наясно, че растежът на солунците зависи изцяло от Бог, не от това да се види той отново с тях. Това е молитва към Бога, който се грижи и за нашите духовни чеда от разстояние. За нашите осиновени деца в развиващия се свят. Духовното израстване на собствените ни деца, но също и на членовете на паството в собствената ни църква.
Много е важно да показваме любов и внимание. Дистанционно чрез писма, имейли и телефон. Важно е нарастването на любовта един към друг и Бог. Като тримата мисионери, чийто умове са насочени към солунците.
Взаимна любов между вярващите. Без личен интерес. Без егоизъм и поставяне на себе си на преден план. Но цялото внимание е съсредоточено върху евангелското провъзгласяване, назидание и слава на Бог.
Стих 13 Целта е да укрепим сърцата на другите в любов, така че да можем да се явим непорочни и святи пред Бог в деня на съдното място на Христос (Римляни 14:10, 2 Коринтяни 5:10).
При идването на нашия Господ Исус с всичките Му светии. Има голямо разделение и обяснение за това. Някои смятат, че това се отнася до Откровение 19:17-20, Матей 24:30-31 (светци: ангели и вярващи?), Захария 14:5. Според тях, тези, които умират, отиват на небето и сега са с Исус на небето и при това завръщане получават безсмъртно тяло, точно като тези, които все още живеят на земята.
Така че няма първо идване, само идването от тези 3 книги на Библията.
Лично аз не споделям това мнение. Защото как тогава да обясним Матей 24:40-41 и глава 25 за мъдрите и глупавите девици? Мисля, че това ясно сочи към първо идване, при което единият е взет (мъдрата девица, вярващият, който живее под контрола на Светия Дух), а другият е изоставен (безумната девица, без достатъчно масло = Светият Дух , който е в света живее, а не под контрола на Светия Дух). При първото идване на Христос във въздуха (невидимо за хората на земята) те биват грабнати, но повече за това в третирането на 1 Солунци 4:13-18.
Вярвам, че има описано второ идване в Захария 14:5, Матей 24:30-31 и Откровение 19:17-20, когато ВСИЧКИ ХОРА ще видят Исус Христос, Този, Когото те прободоха (ръцете и краката на разпятието и копието в Неговото страна).
1 Солунци 4 Увещание за свято ходене
Стих 1 Павел започва тази глава с похвала и предупреждение към солунците. Похвала за техния начин на живот (както вие правите), но и увещание да правите това ВСЕ ПОВЕЧЕ. Конгрегацията в Солун беше конгрегация от млади вярващи. Те трябваше да растат, но всеки вярващ в Исус Христос трябва да расте ежедневно, този растеж завършва само при смъртта или при грабването на Църквата. Повече за това по-късно, когато обсъждаме стихове 13-18.
Това писмо е адресирано до братя (и сестри) в Исус Христос. Не на невярващите. Павел беше дал ясни инструкции, когато мисионерите бяха в Солун. Те може да са покрили целия Стар завет (основните части от него) по време на (поне) триседмичния си престой.
Защо това е важно? Да знаеш как да ходиш в ежедневието, за да УГОДИШ НА БОГ.
Християнският живот трябва да бъде насочен към провъзгласяване и следване на Бога чрез нашите думи и ДЕЙСТВИЯ. Да живеем за Неговата чест и слава. Вижте стих 3.
Павел беше реалистична личност с внимание към настоящия живот на земята и внимание към бъдещето на небето. Тук на земята един свят живот с неговите задължения като християнин и какво ще се случи след смъртта за онези, които са приели сериозно своето освещение. Той не беше мечтател, искаше да даде здравословна визия за живота. Живот с нашите братя и сестри от една страна и свидетелството на невярващите от друга страна, стихове 3-12.
Стих 2 Бяха дадени инструкциите от Стария завет, Тората, 10-те заповеди от мисионерите. Това НЕ са човешки инструкции, а инструкции, дадени от САМИЯ БОГ. Те имат божествени ценности и власт. Няма закони създадени и наложени от хора. Тези инструкции също са дадени от Исус по време на живота Му на Земята. Той е Господ.
Тези, които отхвърлят тези инструкции, не отхвърлят мисионерите, не Библията, но директно отхвърлят БОГ (Отец и Господ Исус Христос).
ОСВЕЩЕНИЕТО НА ХРИСТИЯНИНА
Стих 3 С този стих започва въведението в освещението на християнина. Каква е Божията воля:
- Въздържайте се от неморалност.
- Свещен брак. Ако някой вземе жена или мъж, това е от любов, а не от похот. Много езичници се женят от похот, за собствено удоволствие. Християнският брак има своите разпоредби от Левит 19, с кого НЕ е било позволено човек да се жени и
Отидете на 22 мин. и 32 секунди. - Спазване на Божиите инструкции.
Неморалността е напълно свръзана с НЕобичането на ближния и Бог. Нарушаване на 10-те заповеди: Поставяне на Бог на първо място, да не се пожелава това, което е на ближния (негова собственост, жена или съпруг), не крадете, не убивайте, не изневерявайте.
Блудството е служене на идоли, буквално, но също и живот в свят, пристрастяване, сребролюбство, богатство, прелюбодеяние, правене на секс с някой друг освен вашата съпруга или съпруг, секс, който Бог е забранил, порнография и т.н.
Стих 4 Вярващият трябва да живее свято, защото неговото или нейното тяло е Божи храм, в който обитава Светият Дух. Ако човек не живее свято, тогава ще наскърби Светия Дух (Ефесяни 4:30) и в крайна сметка ще бъде унищожен (1 Солунци 5:19).
Стих 5 Страстните желания са свързани с завистта за това какво има вашият съсед, похоти, сексуални апетити, (пристрастяване към) алкохол и наркотици, вашата работа, всичко това е като влеченията на езичниците. Невярващите не живеят под контрола на Светия Дух, те често са измамени от Сатана и демони, чрез спиритаулни преживяваня, вяра в идоли (включително хороскопи) и изцеление чрез духовни сили (пилатес, акупунктура, магнетизъм и др.).
Стих 6 Човек говори истината, не мами, нe преследва печалбата на всяка цена. Накратко, човек се отнася добре към своя брат или сестра в Исус Христос.
Защото Бог вижда и знае вашите мисли. Той знае с какви мотиви действате. Когато човек не живее свято, Бог е отмъстител за всички тези неща. Един ден ще се явиш пред Христовото съдилище (2 Коринтяни 5:10) и трябва да дадеш отчет за живота си.
Стих 7 Защото вярващият е призван да живее според честта и слава на Бог. Сериозен е въпросът какво правите с ежедневието си като християнин. Призовани към освещение, а не към присъединяване към света. Да бъдеш достоен за Бог Отец и Господ Исус Христос, така че хората да не могат да те укоряват.
Стих 8 Ако някой отхвърли това, тогава не отхвърля прокламатора (включително донесен от тези мисионери в Солун) и думите в Библията, но ТОГАВА ХОРАТА ОТХВЪРЛИХА БОГ Който също има Светия Дух като обитаваща личност, дадена на вас и на съзнанието за грях. Ако добавите или премахнете думи от Библията, вие отхвърляте Бог (мислейки си, че знаете по-добре от Бог, като знаете по-добре от безкрайното познание на Бог).
Стих 9 Павел няма нужда да пише нищо за взаимната любов, която е ясно видима в това събрание. Самият Бог ги научи как да се обичат един друг. Какво свидетелство! Как е в нашата църква? Как е в личния живот? Видима ли е любовта за ближния, вярващ и невярващ? Хвалим ли ближния си, както направи Павел в този стих? Ние като любящи баща или майка насърчаваме и изграждаме ли децата им?
Стих 10 Това свидетелство за любов един към друг е проникнало в цяла Македония. Не трябва обаче да стоим със скръстени ръце. Това трябва да става все по-видимо, по-голямо (Прочетете 1 Кор. 13) и да расте още повече. Любовта не изневерява, нито в брака, нито в бизнеса, нито в данъчната декларация, любовта отдава слава на другия, отдава слава на Бог. Любовта не разрушава другия, а е насочена към изграждане и растеж.
Солун е бил свързващ град и пристанищен град, много търговци и пътници са посещавали този град. Делата на вярващите са били широко обсъждани и съобщавани.
Стих 11 е въведение към стихове 13-18. Може би са очаквали скорошното завръщане на Исус Христос. Павел ви призовава да запазите спокойствие и да се придържате към работата си, да си гледате работата и да продължите да работите. Това препоръчаха мисионерите, когато бяха в Солун.
Фанатици, забързани и безделници ще ги намерите навсякъде, за съжаление и в църквата. Фанатици в проповядването на евангелието, които живееха за чужда сметка, БЕЗ да са призвани за това. Мисионерите останаха с работата си (Павел като майстор на палатки) и прекараха вечерта в проповядване на Евангелието и преподаване на Библията. Бяха им дали правилния пример. Няма нищо лошо в църква, която има финансовия капацитет да поддържа пастир(и), старейшини, евангелисти и мисионери. Познаваме църкви в Америка със стотици или хиляди членове.
Със сигурност в нашите последни времена има много въпроси. Исус каза, че трябва да внимаваме за знаците на времето. Шест признака за последните времена, които Исус дава в Матей 24:3-14: 1. Фалшиви пророци и месии. 2. Войни и заплаха от война. 3. Глад. 4. Земетресения. 5. Изпитания. 6. Евангелието ще се проповядва по целия свят. Сега виждаме тези знаци много ясно.
Езекил 47 се изпълнява: От Йерусалим подземната сладка вода тече към Мъртво море, където рибите плуват в тази сладка вода на Мъртво море.
Гледайки себе си, бях убеден, че Грабването на Църквата ще се случи през 2021 г., но не стана. Започнах да боядисвам къщата си заради огромния дъжд, който проникваше през стените. Участвам в довършването на оборудването на църква. Холандска книга за Откровението е преведена на бразилски португалски. Работата е твърде много за мен, има още много работа за вършене.
Нуждаете се от новородени възрастни за създаване на уебсайтове за юноши и деца. Когато погледнете църквата в Алмере, Холандия, има крещящ недостиг на работници. Разочарованието на пастора, който трябва да напусне работа поради липса на работници.
Хора, които се чудят дали трябва или не трябва да се преместя. Подобряване на моя дом. Преместване в друг град (вътрешност), за да създадете ново събрание/църква там. Ще участвам ли или не в мисията? Все въпроси, които сеят съмнения.
Млади двойки, със или без деца? На този въпрос ще дам своя личен отговор: започнете да използвате времето си в служба на Бога и не бързайте да правите деца. Не знаем какво нещастие ще донесе бъдещето, както видяхме с Covid-19.
Следвайте сърцето си, ако Бог ви призовава и сте убедени в това и сте подкрепени в това, последвайте Божия призив. Други остават на работата си, необходими са много пари за евангелизиране и мисия.
Особено в Холандия и други страни със задръствания за повече от час до работа, 8-часово работно време и след това отново вечерен трафик, хората се прибират уморени. Вашето семейство се нуждае от внимание. Но при 38-36 часова работна седмица вие прекарвате 2-4 часа в работа за Господа.
Особено пенсионерите сред нас, търсете Божията воля, каквото Той иска от вас. Посветете се на евангелизиране, работете в църквата, подкрепяйте финансово.
Стих 12 Външните хора не трябва да могат да критикуват нашето поведение. Самоиздръжката е добро свидетелство. Грижа и внимание за бедните.
Не трябва да се нуждаем от подкрепа от външни хора. Провъзгласяване на Евангелието без искане на дарения, безплатен достъп до услуги.
Идването на Господа
След стих 11 Павел сега продължава за идването на Господ. Господ Исус Христос разкрива на Павел какво означава Пришествието на Господа. Вероятно е имало солунчани, загрижени за своите братя и сестри, които са заспали (умрели), каква ще бъде съдбата им.
Солунчани току-що са излезли от езичеството. Безнадежден римски и гръцки свят на богове. С митове за това какво ще се случи след смъртта. Възкресението на фараоните, погребани и балсамирани в пирамидите. Според гърците няма бъдеще за тялото, а затвор за душата. Идва в Хадес. Теология според Елисей и Ереб. Стоиците имат сериозни съмнения относно бъдещето след смъртта.
Има всякакви тълкувания относно стихове 13-28. Обичам да давам някои талкования, понякога и с моите коментари.
- Душата отива в Рая след смъртта и при това идване на Господ, душите от Рая отиват с Господа на Земята и душата и тялото (погребани на земята) са обединени.
Но Библията казва, че душата е в кръвта. Кръвта е в тялото, така че душата и тялото остават свързани? - Има само едно Пришествие на Господ, а именно в края на Голямата скръб, дадено в Откровение 19:17-20, Матей 24:30-31 (светии: ангели и вярващи?), Захария 14:5. Това означава, че вярващите преминават през Голямата скръб, въз основа на Йоан 17:15: „Не се моля да ги вземеш от света, но да ги запазиш от Лукавия“. За тях първото идване на Исус е на Земята и раждането Му във Витлеем. Второто идване е Неговото идване в Матей 24:30.
Но как е възможно Матей 24:40-41? Противоречи на Откровение 3:10 „Ще те пазя от часа на изпитанието, който идва върху целия свят.“ Противоречи на Откровение 12:1-6, където жената (Израел) е спасена от дракона и защитена от Бог в пустинята, където драконът не може да я достигне.
Когато Църквата преминава през Голямата скръб, те проповядват евангелието в противоречие с двамата свидетели и запечата 144 000, които провъзгласяват Божието царство. Християните провъзгласяват Исус, който умря и възкръсна, носейки изкупление на всеки, който вярва. Това противоречи на жертвите, които ще бъдат принесени отново в храма в Йерусалим, който все още не е построен, и на прокламацията на двамата свидетели и запечатаните 144 000! - Златната порта в Йерусалим е зазидана. Според евреите, при пристигането на Месията, който минава през Златната порта, погребаните, които лежат пред Златната порта, ще възкръснат при Неговото идване.
- След смъртта има сън на душата. Човек ляга да „спи“ до идването на Господ. Но Исус казва на престъпника в Лука 23:43: „Истина ти казвам, днес ще бъдеш с Мене в рая.“
- Вярващите мъртви и живите в Исус се пренасят при Него във въздуха и след това се връщат с Него на земята, Захария 14:5. Изглежда малко вероятно за мен, като се има предвид Матей 24:40-41.
Стих 13 Павел не желае да остави солунците в невежество и несигурност. Но не се безпокойте за тези, които вече са умрели (в Господ Исус Христос). Не скърбете като невярващите, които не знаят какво ще се случи след смъртта и нямат надежда за това. Защото знаете, че Исус беше възкресен от мъртвите и вярващите ще бъдат възкресени от мъртвите с Него и ще имат вечен живот с Бог.
Павел продължава да обяснява по-нататък в следващите стихове, където обясненията се различават значително. Тук ще изложа моето лично виждане: Първото идване на Господ е Матей 24:40-41, тези стихове в Солунци 4 и 1 Коринтяни 15:30-52. И Второто пришествие на Господ е Матей 24:30-31, Захария 12:10 и 14:5, Откровение 19:17-20 за ВСИЧКИ хора на Земята (с присъдата), тогава ВСИЧКИ ще видят Исус, Който бе прободен.
Стих 14 Срещу безнадеждността на невежеството на невярващия стои сигурността на вярата във възкресението с Исус. Тези, които вярват, че Исус е възкръснал от мъртвите, Бог Отец чрез Исус също ще ги възкреси от мъртвите. При което смъртта може да се приеме образно като мъртва от греха и изгубена завинаги. И буквално смърт при смъртта на човека.
Стих 15 Това не са думите на Павел и неговите колеги мисионери. НЕ, те могат да кажат това (мистерия), ЗАЩОТО Исус им каза (това ви заявяваме чрез словото на Господ). Каква е тази мистерия?
Живите в Исус, които са все още живи при Неговото идване, няма да изпреварят тези, които са заспали. Да си жив няма предимство пред мъртвите. Нека да видим къде са сега заспалите, тези, които са умрели във вяра в Господ Исус Христос. Лука 23:43 Исус казва на престъпника, който се кае: „Истина ти казвам, днес ще бъдеш с Мене в Рая“. Така че след разпъването на Исус и този престъпник, И ДВАМАТА отиват в рая. В рая бедният Лазар е в лоното на Авраам (така че Авраам има тяло, а именно лоно) и двамата са РАЗПОЗНАТИ от богатия, който е в Хадес. Душите не могат да се разпознаят, така че и трите трябва да имат тяло и да ОСЪЗНАВАТ положението си. Богатите страдат от БОЛКА в царството на мъртвите. Така и със съзнание и тяло. Това означава, че вярващият отива в рая след смъртта си.
Това прави стих 16 логичен, че онези, които са умрели в Христос, възкръсват първи, а именно те отиват от рая при Исус, който е в облаците, вижте следващия стих.
Стих 16, защото Господ ще дойде с вик на команда. Само Бог Отец знае кога ще бъде Пришествието Господне. Така че Бог Отец е Този, който дава заповедта. Той ще инструктира архангела (и кой от архангелите, Гавриил, Михаил или някой друг не знаем по име) да надуе шофара (тръбата на Бог). Тогава Господ Исус Христос ще слезе от небето и ще отиде в облаците около земята. НЕВИДИМО за хората на Земята!
Тогава вярващите, които са приели Исус Христос като Спасител и Господ, ще отидат от рая при Исус и според 1 Коринтяни 15:51-54 в миг на око ще получат нетленно (безгрешен и вечно) тяло.
Стих 17 ТОГАВА онези живи, които признават Господ Исус Христос като Спасител и Господ, ще се възнесат при Исус и също според 1 Коринтяни 15:51-54 в миг на око ще получат нетленно (безгрешно и вечно) тяло. Вярвам, че това е моментът, описан в Матей 24:39-42: „Така ще бъде идването на Човешкия Син. Тогава двама души ще бъдат на полето; единият ще бъде взет, а другият ще бъде оставен. Две жени ще мелят на мелницата; една е взета, а друга е оставена, защото не знаете в кой ден ще дойде вашият Господ." И мъдрите и глупавите девици в Матей 25:1-13. Ако приемем буквално един е взет и един е оставен, петимата глупави и петте мъдри, САМО половината от вярващите ще бъдат приети (да живеят под контрола на Светия Дух, като са приели освещението присърце) и ще отидат с Него на небето. Докато другата половина вярващи остават и преминават през Голямата скръб и получават втори шанс(?) и отказват белега на Звяра 666 и наследяват вечен живот на Новата Земя?
Всичко това се случва в мига на око. Хората на Земята изчезват в рамките на един миг. Настъпва хаос, вярващи шофьори на коли, автобуси, влакове, пилоти на самолети внезапно са отведени и изчезнали.
Заспалите заедно с живите биват отведени в миг на око при Исус, който е в въздухът (облаци). Отива в миг на окото, хората на земята НЯМА ДА ГО ВИДЯТ.
И така винаги ще бъдем с Господ. Къде е Господ Исус днес? Седнал от дясната страна на Бог Отец на НЕБЕТО. Само с нетленно БЕЗГРЕШНО тяло вярващият може да види Бог. Бог е огън пояждащ. Дори Моисей с грешното си тяло не можа да види Бог. Ето защо смятам, че вярващите не са в рая СЕГА, поради техните грешни тела.
Мисля, че тогава започва Голямата скръб, изграждането на храма в Йерусалим (всичко е готово, строителството на храма може да се извърши в три месеца, свещениците и левитите се обучават за жертвоприношението и т.н.), двамата свидетели и 144 000 започват да провъзгласяват и Антихристът (Сатана) идва на власт.
Църквата е на небето (Откровение 3), ще възхвали Бог. И сега моите предположения следват: идва явяването пред съдийския престол на Христос, сватбата на Агнето Исус Христос с Неговата невеста Църквата (Откровение 19:6-10) и ние сме обучени за битката срещу Сатана и неговите последователи, битката при Армагедон (Откровение 16:16).
Стих 18 НЕ е намерението стихове от 1 до 17 да останат загадка за Църквата. Вярващите трябва да се увещават един друг с тези думи, тоест да ги УЗНАВАТ един на друг. Какво страхотно съобщение от Исус Христос към Неговия слуга Павел да не ни кара да се отчайваме и да очакваме с увереност бъдещето в Рая със съвършено здраво, без увреждания, безгрешно и вечно тяло.
Грабване/Парусия Продължителност: 1 минута. Със знака на тръбата Исус напуска небето и отива в облаците около земята. Първо мъртвите се възкресяват и след това живите (двама ще бъдат на полето, един се взема и един остава) възкресените мъртви и живите отиват заедно с Исус на небето.
1 Солунци 5 Бдителност
Стихове 1 и 2 Продължавайки с глава 4, апостол Павел потвърждава, че никой не знае кога ще бъде Денят Господен, защото според Исус той идва в Матей 24:43-44 и 36 като крадец през нощта (2 Петрово 3:10-13) и небесните ангели и Синът (Исус) не знаят, само Бог Отец.
Четейки Матей 25, ние трябва да имаме достатъчно масло в нашите светилници, както и резерв, за да бъдем сред мъдрите девици. Това означава, че Светият Дух (маслото) трябва да бъде напълно активен във вярващия и да действа при (първото) Пришествие на Исус Христос. Трудно е да се различи за кое идване говори Павел. Предишната глава говори за грабването в Рая. Докато Денят Господен според Исая 13:6; Езекил 13:5; 30:3; Йоил 1:15; 2:1, 11, 31; 3:14; Амос 5:18; Авдий 15; Софония 1:7, 14 и Малахия 4:5 е великият и ужасен Ден на Господа, предшестван от пророк Илия (един от двамата Свидетели в Голямата скръб). Така че времето на Ной в Матей 24 до стих 36 или 39? Въпросът е Матей 24:40-44? Дава неясно разделение? До стих 39 ли е Второто пришествие на Христос, където всички хора на Земята (стих 30) ще Го видят?
А стихове 40-44 Първото пришествие, когато Исус Христос идва във въздуха и издига взетите на небето? Следван от мъдрите и неразумните девици (разделението между глави 24 и 25 не присъства в оригиналния текст).
Поради тази неяснота на Павел възникват различните тълкувания на тези текстове.
Стих 3 Със сигурност можем да кажем, че днес светът е в „мир“ и живеем в дните на Ной. Безгрижие, отричане на съществуването на Бог и Неговия гняв, свободен пол и пол от същия пол, отхвърляне на Божиите заповеди и стандарти, обяснения чрез философия и наука, отричане на идването на Христос. Хората си мислят, че могат да се спасят и не се нуждаят от Бог. Тогава внезапно ги сполетяват бедствията на Голямата скръб. Възможно е в началото на Голямата скръб всичко да е мирно, докато не избухне Божият гняв.
Бременната жена е спокойна по време на бременността, след това внезапно болката надделява, мембраните се счупват и започват контракциите. Няма измъкване, контракциите не могат да се спрат, раждането на детето е на път. Така ще бъде, когато започне Голямата скръб, ситуацията ще бъде неудържима. Горко след горко, счупването на седемте печата, тръбите и купите. Всичко ще се случи и подобно на бедите, тези бедствия са неудържими. До последното горко детето се ражда, до (второто) идване на Исус и Той се явява на всички хора по Земята (детето се ражда).
Това е краят.
Бременната жена не може да избегне раждането на детето, светът не може да избегне Пришествието на Христос, последния Божи съд.
Стих 4 Но вие, братя (и сестри) в Солун, не сте в тъмнина. Аз, Пол, ти казах всичко. Знаете, че Христос ще дойде да ви приеме и ще ви вземе на небето, знаете, че ще получите ново нетленно, безгрешно тяло и вечен живот с Бога. Това не ти се случва като крадец през нощта. Много християни, които сега живеят под контрола на Светия Дух (мъдрите девици в Матей 25), са в непосредствено очакване на (първото) Пришествие на Христос. Готови са. Докато другите християни, живеещи по света, не знаят за идването на Христос, техните църкви не учат нищо за идването. Оставането ги изпреварва (Матей 24:40-41) и забелязва, че са останали на земята. Тяхната е Голямата скръб.
Стих 5 Павел е убеден, че повечето в църквата в Солун (с изключение на тези, които не живеят в святост 4:3-8. безделниците) са деца на светлината. Те принадлежат на Господ Исус Христос. Те са деца на деня, защото оставят тяхната светлина (прокламирането на евангелието) да свети в света. Те не са деца на тъмнината, не принадлежат на Сатана, нито на нощта, тоест не живеят в света, нито вършат делата на Сатана. Грехът вече не ги доминира, те живеят в освещение на Бог.
Стих 6 Спящи в смисъл на бдение, както господарят на къщата бди за крадеца, бдителни като мъдрите девици, които имаха излишно масло за светилниците си. Бъдете бдителни за клопките на Сатана. Внимавайте за светска музика, която има демонични текстове и призовава към сексуални действия, блудство (с деца), неподчинение на родителите, отдаване на алкохол и пиянство, наслада от наркотици и т.н.
Да бъдете трезви какво е светско и какво принадлежи на Бог. Трезв към това, което Бог е забранил (аборт, евтаназия, татуиране, убийство, егоизъм, кражба и много други), без да се поддава на това, което се одобрява и говори от правителствата днес. Облечен в духовното всеоръжие.
Стихове 7 и 8. Вярващите спят през нощта, така че той или тя да са добре отпочинали, за да работят през деня и да бъдат бдителни. Не в нощен клуб и дискотека. Без пиянство и употреба на наркотици, така че човек да се отвори за силите на тъмнината. Оборудван с всеоръжието на вяра, любов, четене на Библията, непоколебима молитва и очакване към Пришествието на Христос и очакване към нетленното тяло в Рая. Трезвен, за да продължиш да работиш, а не да се разсейваш и заблуждаваш.
Сбруята предпазва най-жизненоважните части на човешкото тяло: сърце, бели дробове, черен дроб, бъбреци, черва. Християнинът трябва всеки ден да облича своите доспехи от вяра и любов, за да устои на атаката на силите на тъмнината. Тялото му трябва да бъде в добра форма, както физически, така и духовно, подхранвано от четене на Библията, молитва и Светия Дух. Най-доброто оръжие е атаката, не пасивна защита срещу Сатана, а активни оръжия на библейско познание и интензивна молитва.
Шлемът на надеждата, а именно Исус умря за греха (при условие, че го изповядаме). Ние сме грешници, все още живеем в земното тяло, все още грешим. Но Той е верен да прости греховете ни, когато се изповядваме. Бог ги хвърля чрез изповед в морските дълбини. Децата на светлината са спасени чрез кръвта на Исус и чрез Неговото дело и са защитени от идващия гняв на Бог заради греха.
Стихове 9 и 10 Единствената причина да бъдем изкупени от нашия грях е Господ Исус Христос. Чрез вяра в Него вярващите са изкупени освободени от гнева на Бог Отец върху греха на човека. Той умря за греховете, така че ние или будем (онези, които са живи при Неговото идване), или спим (тези, които вече са заспали при Неговото идване, 4:15), можем да живеем заедно с Него в Рая. Спящите не се връщат към стих 7, които са пияни през нощта и нямат знание за изкуплението, но се отнася до 4:15, които вече са умрели в Христос.
Стих 10 Павел отново призовава солунците да построят един друг нагоре. Те са добър пример, те също го правят, но това е бдителността да продължим да се изграждаме взаимно. Очакването на идването на Христос продължава вече 2000 години. Следователно да не очакваме повече има смисъл. Но точно сега, с всичко, което се случва в света, знаменията, които Исус посочи, се изпълняват, сега знаем, че Неговото (първо) идване е неизбежно и идванията вероятно в това поколение ще се случат. Народът на Израел е в държавата Израел. Езекил 47 се изпълнява: подземна прясна вода вече тече към Мъртво море и в устието му рибите вече плуват в тази прясна вода. Всичко е готово за построяването на храма за три месеца и левитите и свещениците са обучени. Червената юница вече е отгледана. Земетресенията нарастват по брой и сила. Така че сега е моментът да увещаем събранието и да посочим в църквите необходимото освещение и проповядване на Пришествието на Христос.
Стихове 12 и 13 Тимотей току-що се беше върнал от Солун и беше дал благоприятен доклад, но имаше няколко неща, които заслужаваха вниманието на Павел, а именно стихове 12-15. Започвайки с църковните водачи, които полагат усилия за изграждането на църквата. Църковни водачи, които преподават Евангелието, провеждат библейски изучавания, посочват грехове, изобличават, насърчават и т.н. Църковни лидери, които се грижат за църквата, поддържат църковната сграда, финанси и т.н. Църковни лидери, които ръководят слабите във вярата. Павел моли солунците да ги ценят високо, да ги слушат и да ценят работата им. Не говорете зло за тях, страхувайте се от тях и бъдете в мир с тях.
Стих 14 Безделниците са хаотични, разпуснати, недисциплинирани, нередовни, разхвърляни, небрежни, безредни, неморални и/или нередовни. Вижте също стих 4:11-12. Павел призовава към изобличение на тези безделници. Помогнете на слабите, на тези, които нямат смелост. Вероятно и тези, които се притесняват какво ще се случи с тези, които вече са заспали. Нека силните сред вас се изправят в любов към слабите (физически, както и духовно). Не се считай за по-висок от другите, но бъди търпелив с всички, бъди кротък. Задачата на всеки (силен) член на конгрегацията е да се грижи за другите (слаби) членове на конгрегацията. Това не се ограничава до пастора, старейшината или дякона.
Стих 15 е в съответствие с изявленията на Исус в Матей 5:38-48. Вместо да отвръщате със зло за зло, покажете любовта на Исус и се опитайте да спечелите злодея за Исус като Спасител от греха и злото. Фил. 4:5 Твоята милост да бъде известна на всички човеци. Нека Сатаната и демоните не побеждават, а търсете да правите добро на другия. Сатана е твърде щастлив да вижда как хората отплащат на злото със зло.
Стих 16 Павел призовава да се радваме. Дори в трудни обстоятелства на болест, увреждане, затвор, мъчения и преследване. Тъй като Исус беше осмиван на кръста, заклеймен от книжниците като обладан от демон (Веелзебул), религиозните водачи призоваха да разпнат Исус. Радвайте се, когато страдате за Исус Христос. Погледнете към бъдещето, когато всички сълзи бъдат изтрити и изсушени в Рая.
Стих 17 Вижте Фил. 4:6 с молба с благодарност нека вашите молби бъдат известни на Бога. Нека Светият Дух постави въпросите на молитвата върху сърцето ви. Тези мисионери се молеха за всички конгрегации, може би дори за членовете/ръководителите на конгрегацията по име. Голяма беше тяхната хвала пред Божиите привърженици. Вижте Какво е молитва?.
Стих 18 Преди всичко благодарим, че Исус Христос умря за греха. Ние благодарим за нашата храна и напитки, за нашите доходи, дом, семейство и т.н. Това е Волята на Бог, нашата благодарност към нашия Спасител Господ Исус Христос, освобождението от силата на Сатана и обитаването на Светия Дух . Нашето спасение и вечен живот на небето.
Стих 19 Не угасвайте Духа. А именно чрез неблагодарност, пренебрегване на вашето изкупление. Светият Дух е този, който може да ви даде силата да кажете НЕ на греха, да не се поддавате на изкушенията на Сатана. Предупреждават ви за измами, като пилатес и акупунктура. За измамите от философията, психологията, комунизма и социализма. Да не изповядаш греха си, да упорстваш в греха, това потушава действието на Светия Дух. Ако Святият Дух ви насочва към грешни неща отново и отново, никаква ежедневна молитва, нечетене на Библията всеки ден, липса на любов, неподчинение на това, което учи Библията. Гледането на порнография, насилие, чудовища, ужас, прелюбодейство, слушане на светска музика с демонични и сексуални текстове (на език, който не разбирате) и т.н., показва че действието на Святия Дух, който живее във вас, угасва .
Стих 20 Не презирай пророчествата. Според Уилям Хендриксен (Новозаветен коментар) пророчествата са били важни по времето на Павел, защото вярващите не са имали пълен Стар завет (само върху пергаментови свитъци в синагогата) и не са имали пълен Стар и Нов завет (нашата Библия). Църквата беше още в начален стадий. Така пророчествата бяха важна част от обучението в дните на Павел. И затова, според него, в тази преходна фаза са били нужни специални дарове, които днес вече не са необходими (от значение). Но важни са пророчествата, дадени от Исая, Даниил, Езекил, Захария, Малахия, Исус и Йоан в книгата Откровение. Всички ние трябва да обърнем внимание на техните пророчества.
Да, времето на Павел веднага след Възнесението на Исус Христос беше преходна фаза. Но пророчествата, разкриващи грях(ове), все още са приложими според мен.
От друга страна, много пророчества за оставането на Доналд Тръмп се оказаха неверни. Днес много пророчества се оказват неверни и не се сбъдват. Много пророчества от „пророци“, които също говорят на езици БЕЗ ОБЯСНЕНИЕ, често дават общи пророчества, които се отнасят за много хора в ежедневието. Изявления, когато Бог ми разкрива, че този, който има рак, скоро ще бъде изцелен. Е, без да посочвате въпросния човек и да казвате какъв вид рак е, това е лесно за пророкуване, но мнозина попадат в тази лъжа и капан (човекът, който има рак и смята, че пророчеството се отнася за него или нея. Това е само пример). Има много трикове, без да осъзнавате (днес с камерите и смартфоните), че попадате в капан. Така че моят съвет е, бъдете внимателни. С истински пророк, ВСИЧКИ, без изключение, всички пророчества са изпълнени. И внимавайте да се молите на глас. Когато искате отговор от Бог на определен въпрос, молете се на ум, БЕЗ НЯКОЙ да може да ви чува(Сатана и демоните слушат и понякога дават фалшив отговор на молитвата)!
Стихове 21 и 22 във връзка с стих 20, Павел дава съвет за проверка на пророчествата дали наистина се изпълняват, както е пророкувано. Но не само пророчества, ТЕСТВАЙТЕ ВСИЧКО. С това Павел НЕ казва, да тествате лекарства, за да знаете какво се случва с вас, да слушате светска музика на език, който не знаете, или с демонични текстове и да видите какво ще ви се случи. Не да гледате порнография, секс, чудовища, насилие във филми и и да видите дали това засяга духовния ви живот. Не се забърквайте в хороскопи, магия, чародейство, сатанински и т.н. Павел е ясен в стих 22 Въздържайте се от всяка форма на зло.
Тестът проверява дали не противоречи на Божието Слово, Библията. Не, о, но това не се отнася за християните. Това беше вярно за онова време, но днес вече не важи. Добре, има неща, които са били специфични за израелтяните, но 10-те заповеди и Тората (с изключение на принасянето на жертви, защото перфектната жертва за грях е направена от Исус на кръста). Междувременно дойдоха заповедите, дадени от Исус и 12-те апостоли (замествайки предателя Юда с Павел). Да не встъпваме в брак с неравно отдаден, невярващ, неравен в духовния живот, мъж или жена, които не са девици и т.н. Това е изкушаване на Бог чрез нарушаване на Неговите заповеди. Има много други примери за споменаване, от които намерението не е да се тества "злото".
Стих 23 В този стих е даден източникът на силата на вярващия: Светият Дух, Бог Отец, Който желае мир с хората и не иска никой да загине. Исус Христос, Който умря за греха на човека и чрез вяра отнема гнева на Бог Отец за греха. Вярващият трябва да служи на Исус Христос като Господ. Вярващият трябва да живее с дух (наред с други чисти мисли, за слава на Бог), душа и тяло (без блудство) за слава на Бога, безгрешен (да изповяда всеки грях незабавно); защото при Пришествието на Господ Исус Христос, вярващият се оказва непорочен и здрав.
Стих 24 От вярващия зависи дали ще се отвори за Божието действие. Бог желае да продължи доброто дело на изкуплението до края (Филип. 1:6), но зависи от вярващия да позволи това. И НЕ да угасим Светия Дух (стих 19), нито да скърбим (Ефесяни 4:30). Той е силата и верността да работят във вярващия. Но както невярващият е в състояние да отхвърли жертвата на Исус (и по този начин да бъде изгубен), така и вярващият е в състояние да се противопостави на Божието действие и с това на освещението.
Стихове 25-28 Павел завършва това писмо с призив да се молим за тях. Поздравете се със свята целувка (както все още е обичаят в Азия). Нека това писмо се прочете на всички членове на събранието (така че и безделниците трябва да присъстват). И завършва с благодатния поздрав на Господ Исус Христос.